2 жовтня 2024 року колектив кафедри кібербезпеки Хмельницького національного університету відзначає тридцятип’ятирічний ювілей від дня заснування кафедри, яка за час існування пройшла досить великий шлях реорганізацій та перетворень і досягла на цьому шляху значних успіхів в різних напрямках діяльності.
Історію спеціалізованих кафедр з інформаційних технологій було започатковано в ХНУ у 1989 році створенням кафедри електронно-обчислювальних систем. Кафедру було створено при механічному факультеті. Першим завідувачем кафедри став кандидат технічних наук, доцент Бардаченко Віталій Феодосійович. На той час на кафедрі працювали 1 доцент та 3 асистенти. Під керівництвом Бардаченко В. Ф. викладачі кафедри проводили наукові дослідження в напрямку розробки і впровадження таймерних розрядно-аналогових обчислювальних пристроїв.
У 1991 році кафедра була включена до складу новоствореного факультету радіоелектроніки. Практично в той самий час доктор технічних наук, професор Бардаченко В. Ф. отримав пропозицію очолити власний науковий напрямок в Інституті кібернетики ім. В. М. Глушкова, що зумовило його переїзд у 2002 році до м. Київ, де він в подальшому обійняв посаду директора Центру таймерних обчислювальних систем Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова.
В жовтні 1992 року кафедру електронно-обчислювальних систем очолив кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Локазюк В. М.. Він поклав початок розвитку при кафедрі нової наукової школи, яка зайнялась питаннями технічної діагностики засобів сучасної обчислювальної техніки.
1996 рік в історії кафедри електронно-обчислювальних систем відзначився зміною її назви на кафедру комп’ютерних систем.
За час існування кафедри комп’ютерних систем на ній було ліцензовано відкриття магістратури зі спеціальності “Комп’ютерні системи та мережі”, а також відкриття нової спеціальності “Системне програмування”. Це зумовило значне збільшення колективу кафедри і станом на початок 2004 року на кафедрі працювало більше двадцяти співробітників. В зв’язку з цим, в ході реорганізації структури Хмельницького національного університету, у травні 2004 року кафедру комп’ютерних систем було розділено на дві кафедри шляхом відокремлення від неї нового підрозділу – кафедри системного програмування. Кафедру комп’ютерних систем в ході реорганізації перейменували в кафедру комп’ютерних систем та мереж.
Після розподілу кафедр доктор технічних наук, професор Локазюк В.М. очолив новостворену кафедру системного програмування, а виконуючим обов’язки завідувача кафедри комп’ютерних систем та мереж було призначено кандидата технічних наук, доцента кафедри Хмельницького Ю. В.. У 2005 році було проведено конкурс на заміщення посади завідувача кафедри комп’ютерних систем та мереж і кафедру очолив доктор технічних наук, професор Мясіщев О. А.. Під головуванням Мясіщева О. А. на кафедрі було започатковано новий науковий напрямок – дослідження в області побудови складових комп’ютерних мереж на базі стека протоколів TCP/IP. В 2017 році на кафедрі відкрито нову спеціальність “Кібербезпека” і кафедра отримала нову назву – кафедра кібербезпеки та комп’ютерних систем і мереж.
З вересня 2019 року за результатами проходження конкурсу завідувачем кафедри став кандидат технічних наук, доцент Кльоц Ю. П., який починав своє знайомство з кафедрою у 1993 році студентом першого курсу. З 2019 року основні наукові дослідження кафедри ведуться у сфері кібербезпеки за тематикою «Технології та засоби захисту інформації», а педагогічна діяльність зосереджена на підготовці бакалаврів і магістрів за спеціальністю 125 «Кібербезпека та захист інформації», освітньо-професійні програми яких були успішно акредитовані у 2021 та 2022 році відповідно. У 2021 році назву кафедри було узгоджено з основним напрямком науково-педагогічної діяльності – кафедра кібербезпеки.
Зараз кафедра кібербезпеки приймає активну участь у фахових міжнародних проєктах, серед яких програма з розробки навчальних матеріалів для українських університетів CRDF Global, проєкт USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» тощо.
Всебічна підтримка керівництва університету і спонсорська допомога від закордонних партнерів надали змогу кафедрі кібербезпеки стати потужним структурним підрозділом Хмельницького національного університету з сучасними лабораторіями та власним науково-навчальним центром кібербезпеки.