30 червня 2021 року на базі Хмельницького національного університету у режимі офлайн та онлайн через платформу Zoom відбувся Регіональний кластер «Кібербезпека. Захист критичної інфраструктури. Підготовка спеціалістів та потреби ринку в Хмельницькій області». Ініціаторами проведення цього заходу виступили кафедра кібербезпеки та комп’ютерних систем і мереж спільно з відділом міжнародних зв’язків Хмельницького національного університету.
Регіональний кластер започаткований як майданчик для обговорення проблем кібербезпеки та шляхів їх вирішення, а також для встановлення співпраці між представниками освіти та бізнесу, державних установ, силових структур й інших стейкголдерів для забезпечення якісної підготовки конкурентоздатних фахівців з кібербезпеки.
Захід розпочався із привітання ректора Хмельницького національного університету Сергія Матюха та голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк.
Модератором Регіонального кластеру виступив Вадим Басистий, провідний фахівець з міжнародних проєктів та програм відділу міжнародних зв’язків, який представляв гостей та учасників події.
На Регіональному кластері з кібербезпеки було розглянуто низку важливих питань щодо захисту критичної інфраструктури, окреслено перспективи міжнародної співпраці у сфері кібербезпеки, висвітлено особливості роботи з даними та протоколами. Учасниками кластеру було зроблено цікаві та змістовні презентації.
Керівник управління забезпечення діяльності Національного координаційного центру з кібербезпеки Ради національної безпеки і оборони України Сергій Прокопенко у своїй доповіді розповів про потреби підготовки спеціалістів з кібербезпеки для галузевих секторів, а також про важливість об’єднання освітніх закладів та бізнесу з метою спільного вирішення цих питань.
Євген Владіміров, заступник Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, презентував концепції з кібербезпеки для енергетичного ринку, закцентувавши увагу на особливостях безпечного користування інтернет-ресурсами та захисті персональних даних.
Юрій Кльоц, завідувач кафедри кібербезпеки та комп’ютерних систем і мереж Хмельницького національного університету, висвітлив напрямки діяльності кафедри, освітні компоненти освітньо-професійних програм, міжнародні освітні проекти, презентував матеріально-технічну базу – начальні лабораторії та їх можливості, а також розповів про потреби підготовки спеціалістів з кібербезпеки для галузевих секторів.
Менеджер проєкту з кібербезпеки Представництва Фонду цивільних досліджень та розвитку США Ірина Цивковська окреслила напрямки діяльності фонду та реалізацію навчальних програм в Україні, зокрема особливості співпраці з кафедрою кібербезпеки та комп’ютерних систем і мереж Хмельницького національного університету та презентувала проєкт«Посилення спроможностей українських державних органів у сфері кібергігієни та кібербезпеки», у якому також можуть взяти участь усі, кого цікавить безпечне користування інтернет-ресурсами.
Проректор з науково-педагогічної роботи Катерина Скиба подякувала учасникам за активну участь у заході з такої актуальної для сучасного інформаційного суспільства проблеми як кібербезпека і висловила сподівання, що така ініціатива Хмельницького національного університету сприятиме діалогу між освітою та стейкхолдерами у нашому регіоні.
Марина Євдокименко, координатор освітньої компоненти проєкту «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України», детально описала проєкти USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» та Проект Еразмус+ модуль Жан Моне «Рамки та політики ЄС з кібербезпеки», а також напрямки їх реалізації на базі кафедри кібербезпеки та комп’ютерних систем і мереж Хмельницького національного університету.
У другій частині заходу відбулася сесія запитань та відповідей, де обговорювалися можливості співпраці в напрямку кібербезпеки зі Збройними силами України, Громадською організацією “Всеукраїнська спілка воїнів АТО”, що свідчить про нагальність вирішення проблем кібербезпеки у військовому секторі.
На завершення заходу Вадимом Басистим було презентовано ідею створення на базі Хмельницького національного університеті кіберлабораторії як майданчика для навчання студентів та для проведення тестування і сертифікації персоналу щодо забезпечення кіберзахисту промислових підприємств, технологічних систем і процесів.
Хмельницький національний університет щиро вдячний всім учасникам Регіонального кластеру за плідну роботу та очікує на подальшу результативну співпрацю.
Відділ зв’язків з громадськістю