Міжнародне стажування викладачів кафедри кібербезпеки

В період з 30 січня до 10 березня 2023 року викладачі кафедри кібербезпеки Володимир Джулій, Марія Капустян, Ігор Муляр, Юрій Хмельницький і Віктор Чешун пройшли міжнародне стажування в University of Bielsko-Biala (м. Бельско-Бяла, Польща) в рамках програми з науково-дослідного співробітництва між університетами в галузі кібербезпеки згідно угоди про співпрацю між ХНУ та University of Bielsko-Biala.

Метою стажування є посилення та вдосконалення складової інтернаціоналізації на кафедрі та популяризація і розвиток програм академічної мобільності (програми «Подвійний диплом» тощо), ознайомлення з досвідом щодо впровадження в освітній процес нових форм організації та методів освіти, розширення можливостей використання в сучасній освіті інструментарію для підготовки бакалаврів та магістрів спеціальності «Кібербезпека та захист інформації».

Стажування викладачів відбулося за індивідуальними програмами, що дозволило їм опанувати різні аспекти та технології в галузі кібербезпеки та захисту інформації, які найбільш повно відповідають професійним інтересам та освітнім курсам викладачів, та інтегрувати набуті знання та досвід у відповідні курси.

Доцент кафедри кібербезпеки, к.т.н. Джулій Володимир Миколайович, пройшов стажування за програмою «Algorithms and software for information protection» («Алгоритми та програмне забезпечення захисту інформації»). За результатами стажування оновлено матеріали лекцій з курсу «Технології програмування та алгоритмізації» (ОПП 125-Кібербезпека бакалаврського рівня, освітня компонента професійної підготовки) та поставлено нові лабораторні роботи: «Криптографія на еліптичних кривих. Криптосистеми, засновані на еліптичних кривих», «Захист програм методом протидії динамічним способам зняття захисту», «Аналіз програмного коду на наявність можливих загроз». Також оновлено вибірковий курс «Програмування алгоритмів захисту інформації».

Старший викладач кафедри кібербезпеки, к.т.н. Муляр Ігор Володимирович пройшов стажування за програмою «Complex information security systems» («Комплексні системи захисту інформації»), результати якого використано для оновлення змісту лекцій з курсу «Комплексні системи захисту інформації: проєктування, впровадження, супровід» (ОПП 125-Кібербезпека бакалаврського рівня, освітня компонента професійної підготовки) і реорганізації лабораторної роботи «Аналіз структури об’єкту захисту та оцінка можливих загроз, вразливостей та дестабілізуючих чинників» з цього ж курсу, а також для оновлення лекцій і постановки нової лабораторної роботи «Системи фізичного доступу та охорони периметру» з курсу «Системи контролю доступу» (ОПП 125-Кібербезпека бакалаврського рівня, освітня компонента професійної підготовки). Окремі матеріали і практики, опановані в ході стажування, використано у дисциплінах кафедри «Алгоритми та структури даних у системах захисту», «Захист вебресурсів», «Стеганографія та комп’ютерна графіка».

Старший викладач кафедри кібербезпеки, к.т.н. Хмельницький Юрій Владиславович пройшов стажування за програмою «Information protection in computer system» («Захист інформації в комп’ютерних системах»), що надало йому змогу оновити та актуалізувати на основі Європейських практик курс «Захист інформації в комп’ютерних системах» в матеріалах лекцій і через постановку лабораторних робіт «Програмна реалізація основних криптографічних методів захисту інформації», «Програмна реалізація електронного цифрового підпису RSA», «Програмна реалізація методу симетричного алгоритму шифрування», «Програмна реалізація Хеш-функцій».

Доценти кафедри кібербезпеки, к.т.н. Капустян Марія Вікторівна і к.т.н. Чешун Віктор Миколайович пройшли стажування за програмою «Design, modeling and maintenance of information security systems» («Проєктування, моделювання та обслуговування систем захисту інформації»). За результатами стажування оновлено та адаптовано під стандарти ЄС лекції з курсу «Проєктування та супровід систем інформаційної безпеки» (ОПП 125-Кібербезпека магістерського рівня, освітня компонента професійної підготовки) та поставлено сеію взаємопов’язаних лабораторних робіт практично-дослідницького характеру «Проєктування системи аутентифікації на основі розпізнавання зображень», «Проєктування резервного центру обробки даних (ЦОД)»,  «Проєктування системи контролю та управління доступом».

Віктор Чешун використав здобуті під час стажування знання та навички і в курсі «Моделювання та оцінювання захищеності систем та засобів кіберзахисту» (ОПП 125-Кібербезпека магістерського рівня, освітня компонента професійної підготовки), що дозволило оновити матеріали лекцій та поставити лабораторну роботу «Оцінювання ефективності систем та засобів кіберзахисту».

Результати стажування стали актуальними Марії Капустян і для оновлення та вдосконалення на основі європейських практик курсу «Криптологія» (ОПП 123-Комп’ютерна інженерія бакалаврського рівня, освітня компонента професійної підготовки) та вибіркової дисципліни «Стандарти та засоби інформаційної безпеки».

Отримані викладачами кафедри кібербезпеки знання, навички та досвід стали надзвичайно актуальними у підвищенні якості організації та адаптації до вимог ЄС освітнього процесу за програмами підготовки бакалаврів та магістрів зі спеціальності 125 «Кібербезпека та захист інформації». На згадку про інтенсивний курс стажування та підвищення кваліфікації викладачам залишилася приємна втома, вдячність до інструкторів з Університету Бельско-Бяла, приємні враження від отриманих результатів та сертифікатів.