Презентація екосистеми «MRIYA» для студентів кафедри кібербезпеки від стейкхолдерів з відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області

20 липня 2022 року відбулася чергова онлайн-зустріч студентів і професорсько-викладацького складу кафедри кібербезпеки ХНУ зі стейкхолдерами з відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області Департаменту кіберполіції Національної поліції України, організована і проведена за ініціативи фахівців Відділу протидії кіберзлочинам Данилюка Руслана та Перця Олексія.

Під час зустрічі стейкхолдери з кіберполіції обговорили зі студентами актуальні задачі з роботи відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області, поява яких зумовлена динамічно змінюваними обставинами військових дій на фронтах зіткнення з російським агресором, зокрема, в інформаційному та кіберпросторах. Взаємне зацікавлення сторін викликав дискус про роль і можливості в протидії російському агресору студенів різних курсів спеціальності Кібербезпека з урахуванням планового рівня опанування програми навчання за однойменною освітньою програмою.

Основним акцентом зустрічі стала презентація проєкту Департаменту кіберполіції – екосистеми «MRIYA».

Ключова ідея проєкту була втілена у чат-боті @stopdrugs, який об’єднав проактивних громадян для боротьби з телеграм-каналами, що займаються розповсюдженням наркотиків через мережу Інтернет. Переосмислення проєкту відбулося через декілька днів після повномасштабного вторгнення російських військ на територію України, оскільки війна проти нашого народу активно здійснюється і в медіапросторі. Критично необхідною стала підтримка наших військових, простих громадян, а також протидія кремлівським медіапропагандистам. Тому бот @stopdrugs було переформатовано на боротьбу з фейковими і проросійськими ресурсами в мережі Інтернет.

Розробники та ідейні натхненники проєкту «MRIYA» перетворили його в потужну ініціативу протидії російським окупантам в інформаційному просторі.

В ході презентації фахівці відділу протидії кіберзлочинам продемонстрували студентам основний функціонал екосистеми «MRIYA», який об’єднує основні напрями діяльності Департаменту кіберполіції, що сформувалися під час війни, та дає змогу громадянам України (студентам кафедри кібербезпеки тощо) долучитися до боротьби з окупантами в інформаційному просторі.

  • Бот «StopRussia | MRIYA»: @stopdrugsbot – чат-бот прийому інформації про фейкові ресурси, які перевіряють і відправляють на блокування модератори. Завдяки цьому чат-боту зібрано найбільшу кількість антиукраїнських ресурсів і профілів – понад 50 тисяч. чат-боту Кожен може долучитися до блокування ресурсів окупанта.
  • Канал «StopRussia | MRIYA»: https://t.me/stoprussiachannel – спільнота небайдужих українців, які протидіють російській агресії в інтернеті. Цей канал – головна інструкція та засіб комунікації з підписниками щодо блокування ворожих ресурсів. На вказаній платформі щоденно з’являються онлайн-завдання для підписників, свіжі новини та актуальна інформація з кібергігієни.
  • Бот «Народний месник»: https://t.me/ukraine_avanger_bot – у цей чат-бот надсилають інформацію про пересування ворожої техніки, російських військових та їх поплічників, виявлених мародерів або ж знайдені нерозірвані боєприпаси. Отримані відомості опрацьовують модератори боту та передають правоохоронцям на відпрацювання. Нещодавно сюди також додали опцію зазначення камер відеоспостереження в місцях, де перебувають окупанти.
  • Сервіс «MRIYA Automatic»: безкоштовний автоматизований сервіс для боротьби з російською пропагандою, розробниками якого є Banwar та Qlixer Social.
  • Гра «Котяцький драйв»: це благодійна гра-клікер, де котики ЗСУ, територіальної оборони та поліцейські звільняються рідну землю від рашистської навали. Віртуальні бої відбуваються на легендарних локаціях: Чорнобаївка, Гостомель і крейсер «москва». У грі необхідно здолати лідерів орків, таких як «дон», вусатий тарган і міністр непотрібних справ росії.

Також проєкт «MRIYA» надає можливість підтримати ЗСУ та придбати унікальні ігрові активи (NFT), кошти від продажу яких підуть на потреби захисників України.

Колектив кафедри кібербезпеки та студенти висловлюють щиру подяку фахівцям відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області Департаменту кіберполіції Національної поліції України за проведену на високому рівні зустріч-презентацію, відповіді на актуальні питання та нові можливості долучити свої фахові зусилля до спільної боротьби з агресором.