Поради з офіційного сайту #ШахрайГудбай.#ШахрайГудбай – це інформаційна кампанія, мета якої – навчити українців правилам безпеки безготівкових та онлайн-платежів.Проєкт #ШахрайГудбай, організатором якого є Національний банк України, об’єднав навколо інформаційної кампанії більше 60 партнерів – це банки, платіжні системи, правоохоронні органи, мобільні оператори, інтернет-магазини, логістичні компанії, комунальні підприємства. Ми заручилися підтримкою партнерів, щоб спільними зусиллями розповісти про основні правила платіжної безпеки якомога більшій аудиторії.
Скімінг – це такий вид шахрайства, коли шахраї копіюють інформацію з платіжної картки за допомогою спеціальних пристроїв, які встановлюють на банкомат.
Надалі це дозволяє їм виготовити дублікат платіжної картки та вкрасти гроші з рахунку власника картки.
Як шахраї роблять копію даних з платіжної картки?
Встановлюють спеціальний пристрій в картоприймач банкомату.
Як виглядає такий шахрайський пристрій?
Це може бути:
- тонка пластинка, яка вставляється всередину картоприймача або
- накладка, що кріпиться на картрідер банкомата.
Але копії даних з платіжної картки шахраю не достатньо, потрібен ще і PIN-код.
Щоб вкрасти PIN-код шахраї використовують:
- мікрокамеру, для того щоб на відео побачити, який PIN-код буде вводити жертва;
- накладну клавіатуру для зчитування PIN-коду. Її шахраї використовують рідше, оскільки мікрокамера набагато дешевша та непомітніша.
Як вберегтися від скімінгу?
- Порівнювати зовнішній вигляд банкомату з його екранною заставкою.
- Прикривати клавіатуру під час введення PIN-коду.
У такій спосіб, щоб його неможливо було підгледіти за допомогою мікровідеокамери. - Підключити послугу інформування про операції з використанням картки.
Це дозволить вчасно заблокувати картку, у разі шахрайських операцій з вашим рахунком. - Встановити індивідуальні ліміти на зняття готівки, які відповідають саме вашій платіжній поведінці.
Шахраю не вдасться всю суму зняти одразу, у вас з’явиться час заблокувати свою картку. - Надавати перевагу платіжним карткам з чіпом, у яких складніший алгоритм захисту на відміну від карток з магнітною смугою.
Що робити, якщо ви скористувалися банкоматом, а вже потім помітили сторонній пристрій?
- Негайно поміняйте PIN-код до картки, але не в цьому банкоматі, де ви помітили сторонній пристрій або заблокуйте картку.
- Повідомте банк про банкомат, на якому встановлені сторонні пристрої, за номером телефону, що вказаний на банкоматі.