Міжнародний вебінар “Потреби та виклики становлення системи захисту критичної інфраструктури в Україні”

9 грудня 2021 року відбувся інтерактивний вебінар «Потреби та виклики становлення системи захисту критичної інфраструктури в Україні», участь в якому взяли викладач кафедри кібербезпеки Петляк Н.С. та доцент кафедри кібербезпеки Чешун В.М. Вебінар проведено за підтримки Державного департаменту США у рамках постійної співпраці між Радою національної безпеки і оборони України та Фондом цивільних досліджень та розвитку Сполучених Штатів Америки (CRDF Global).

Актуальність заходу зумовлена тим, що глобальні сектори критичної інфраструктури (енергетика, транспорт,  інформаційні технології та телекомунікації тощо), які є стратегічно важливими для функціонування економіки і безпеки держави, стають все більш вразливими через їхню залежність від взаємопов’язаних технологій та розвитку загроз. В Україні захист критичної інфраструктури (ЗКІ) традиційно був на крок позаду найкращих світових практик, але у 2021 році міжвідомча група розробила проєкт нового закону про ЗКІ. Цей закон має підвищити рівень безпеки, а також надолужити прогалини у законодавстві та виконавчій владі, які раніше не дозволяли Україні запровадити нові підходи до галузі.

Вебіар покликаний об’єднати представників українських та міжнародних державних органів, приватного сектору, неурядових інституцій, донорських організацій, іноземних партнерів в ході спілкування у форматі панельної дискусії на теми, що стосуються найактуальніших викликів у сфері захисту критичної інфраструктури, з метою посилення національних спроможностей України у цій сфері.

Завідувач відділу ЗКІ енергетичної та екологічної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Суходоля поділився результатами аналітичних досліджень розвитку критичної інфраструктури України за минуле десятиріччя та розповів про наявні завдання.

Старший менеджер з роботи з ключовими клієнтами F24 AG  Алессандро Лазарі наголосив на важливості вибору об’єктів критичної інфраструктури та поділився своїм досвідом підтримки політики «Європейської програми ЗКІ» та «Посилення кіберстійкості Європи» в Єврокомісії.

Ірина Тимошенко, керівник служби з питань захисту критичної інфраструктури Апарату РНБО України, розповіла про проблеми наявності кваліфікованих кадрів для різних секторів критичної інфраструктури, що є великим ризиком для сталого функціонування критичної інфраструктури країни. У зв’язку із прийняттям закону України про критичну інфраструктуру,  концепція розвитку фахівців у цій галузі набула особливої актуальності. Положення закону передбачають розробку навчальних програм для навчання, перепідготовки чи підвищення кваліфікації у сфері критичної інфраструктури, а також відбір ЗВО для участі у пілотному проєкті.

Доцент Массачусетської Морської Академії  Рональд С. Беарс виступив із  чотирьома тезами:

  • забезпечення та створення університетських програм для надання базових знань;
  • використання міжнародного досвіду;
  • американська програма «Щось побачив – скажи»;
  • державно-приватні партнерства.

Олександр Бакалінський, заступник директора департаменту з кіберзахисту Держспецзв’язку, продемонстрував рішення щодо організації національної системи безпеки критичної інфраструктури.

Він також наголосив на проблемах ідентифікації об’єктів критичної інфраструктури, відсутності фахівців та спеціалізованих підрозділів захисту інформації і забезпечення кіберзахисту.

Набуті під час міжнародного вебінару знання планується використати в освітньому процесі Хмельницького національного університету.