Стрімка актуалізація кібербезпеки в країнах ЄС і США відбулася наприкінці минулого сторіччя, але Україна, нажаль, не опинилася серед лідерів в цій галузі. Зокрема, до 25 жовтня 2021 року у класифікаторі професій України було всього дві професії для працевлаштування бакалаврів з кібербезпеки і тільки від зазначеної дати їх, за Європейською практикою і вимогами, доповнили одразу до 19 актуальних професій (https://bit.ly/3RrrjSC):
- 2132.2 Розробник систем захисту інформації
- 2139.2 Адміністратор мереж і систем
- 2139.2 Аналітик загроз безпеки
- 2139.2 Аналітик систем захисту інформації та оцінки вразливостей
- 2139.2 Аналітик з безпеки інформаційно-телекомунікаційних систем
- 2139.2 Дізнавач (сфера кібербезпеки та захисту інформації)
- 2139.2 Експерт-криміналіст (сфера кібербезпеки та захисту інформації)
- 2139.2 Експерт-криміналіст судової експертизи (сфера кібербезпеки та захисту інформації)
- 2139.2 Слідчий з кіберзлочинів
- 2139.2 Фахівець з криптографічного захисту інформації
- 2139.2 Фахівець з питань безпеки (інформаційно-комунікаційні технології)
- 2139.2 Фахівець з підтримки інфраструктури кіберзахисту
- 2139.2 Фахівець з реагування на інциденти кібербезпеки
- 2139.2 Фахівець з тестування систем захисту інформації
- 2139.2 Фахівець з технічного захисту інформації
- 2139.2 Фахівець сфери захисту інформації
- 2359.2 Інструктор-методист з інформаційної безпеки та кібербезпеки
- 3439 Фахівець із організації інформаційної безпеки
- 3439 Фахівець із організації захисту інформації з обмеженим доступом
Цілком зрозуміло, що фахівців для закриття більшості із зазначених вакантних професій в Україні на сьогодні просто немає, а значить на десятиріччя наперед передбачається не конкуренція між фахівцями з кібербезпеки за вакантні місця на ринку праці, а конкуренція роботодавців за фахівців з кібербезпеки на наявні вакансії, як і в усьому світі.
Особливість освітньої програми 125 – Кібербезпека в ХНУ
Підготовка фахівців за спеціальністю 125 Кібербезпека в Хмельницькому національному університеті ведеться на однойменній кафедрі Кібербезпеки за освітніми програмами Кібербезпека першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Чому так і що з цього слідує ?
Першочергово, вузька спеціалізація кафедри на спеціальності 125 Кібербезпека дає змогу колективу кафедри не розосереджуватися та спрямувати всі зусилля на постійному вдосконаленні освітнього процесу та інших видів роботи зі студентами саме цієї спеціальності. Як наслідок, кафедра Кібербезпеки у 2021 році успішно пройшла акредитацію освітньої програми Кібербезпека першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (https://bit.ly/3yUVHxv), в ході якої експерти Національного агентства забезпечення якості вищої освіти підтвердили відповідність самої освітньої програми, задіяного на програмі професорсько-викладацького складу, аудиторного і технічного забезпечення кафедри жорстким вимогам стандарту спеціальності і потребам часц. Це відбулося в той час, коли значна кількість ВНЗ України отримали відмову в акредитації і змушені були припинити підготовку фахівців з кібербезпеки або отримали умовну (тимчасову) акредитацію з відтермінуванням повторної експертизи на рік.
По друге, на відміну від багатьох інших вищих навчальних закладів, в Хмельницькому національному університеті за спеціальністю 125 Кібербезпека на сьогодні діє тільки одна освітня програма бакалаврського рівня з назвою Кібербезпека (https://kb.khmnu.edu.ua/125-kiberbezpeka-bakalavrat/).
Це усуває проблеми обмеження можливостей подальшого працевлаштування випускників кафедри рамками вузьких спеціалізацій, що виникає за умов, коли ВНЗ пропонує декілька спеціалізованих освітніх програм з однієї спеціальності.
З іншої сторони, четверта частина навчального часу освітньої програми Кібербезпека виділена на формування індивідуальної освітньої траєкторії, що передбачає вибір дисциплін студентом за власним уподобанням. Це дозволяє здобувачу освіти обирати спеціалізацію та гнучко корегувати її формування в процесі навчання від першого до останнього курсу з урахуванням вже набутих знань і зміни життєвих обставин, за потреби обираючи дисципліни під вимоги конкретного роботодавця або сфери майбутнього працевлаштування, а також, фактично, паралельно опанувати програму іншої суміжної спеціальності в галузі інформаційних технологій.
Кафедра Кібербезпеки ХНУ пропонує своїм студентам можливість як самостійно щорічно формувати індивідуальну траєкторію навчання, так і обрати одну із типових рекомендованих траєкторій з поглибленим вивченням:
- мов і технології програмування (C, C++, C#, HTML, CSS, PHP, Java, Python, AspNet, Core MVC, MS SQL Server тощо);
- технологій захисту інформації (аналіз шкідливого програмного коду, безпека інтернету речей, цифрова криміналістика, етичний хакінг тощо);
- дисциплін з орієнтацією на потреби роботодавця (безпека банківської діяльності, безпека критичної інфраструктури тощо);
- іноземних мов тощо.
Найбільш популярною на сьогодні є траєкторія з поглибленим вивченням мов і технології програмування. Випускники, які опанували дисципліни цієї траєкторії, на рівні із традиційними для кібербезпеки посадами успішно працюють веб-програмістами, Frontend і Backend розробниками, проектувальниками і адміністраторами баз даних, розробниками мобільних додатків, фрілансерами тощо, створюючи при цьому в проєктованих програмних системах ефективні засоби аутентифікації, шифрування та захисту конфіденційної інформації, проводячи тестування цих систем на виявлення вад і потенційних вразливостей з урахуванням вимог міжнародних стандартів з інформаційної безпеки, що є необхідним для сертифікації подібних продуктів і їх допуску на світові платформи.
Без сумніву, перелік займаних випускниками кафедри Кібербезпеки посад з роками буде стрімко розширюватись і ми з зацікавленням очікуємо, яку роботу в світовому інформаційному просторі після опанування освітньої програми 125 Кібербезпека ХНУ оберете для себе Ви – абітурієнти 2022 року вступу.
Міжнародна спрямованість і підтримка освітньої програми Кібербезпека ХНУ
Інтеграція України до економічної системи об’єднаної Європи не може відбутися без усунення наявних вразливостей та ризиків в інформаційному та кіберпросторі, адже саме тут відбувається більшість фінансових операцій і зберігаються величезні обсяги конфіденційної інформації.
З розумінням наявних недоліків і проблем кібербезпеки в Україні, Європейський Союз і США всіляко сприяють підготовці висококваліфікованих фахівців з кібербезпеки в нашій державі з урахуванням можливостей їх подальшого працевлаштування в різних країнах цивілізованого світу. Міжнародна підтримка освіти за спеціальністю 125 Кібербезпека виявляється у наданні вищим навчальним закладам гранів, дороговартісного сучасного фахового обладнання і спеціалізованого програмного забезпечення, проведенні стажувань, курсів підвищення кваліфікації, навчальних програм і тренінгів (олімпіад, конкурсів, хакатонів тощо) для викладачів і студентів спеціальності.
Кафедра Кібербезпеки ХНУ розробила свою освітню програму Кібербезпека з орієнтацією на підготовку фахівців-бакалаврів, здатних організовувати та підтримувати комплекс заходів інформаційної та/або кібербезпеки у різних сферах професійної діяльності відповідно до наявних ризиків та імовірних загроз згідно вимог національних та міжнародних стандартів і практик, законодавчої та нормативно-правової бази України як безпосереднього учасника єдиної Європейської системи інформаційної безпеки.
Для забезпечення відповідності освіти студентів спеціальності 125 Кібербезпека в ХНУ міжнародним стандартам і нормам, при кафедрі створено спеціалізовані лабораторії з необхідним спеціалізованим обладнанням і програмним забезпеченням, яке щорічно вдосконалюються і доповнюється за всебічної підтримки керівництва університету, роботодавців регіону та закордонних партнерів; розгорнуто тренувальний кіберполігон; викладачі кафедри приймають участь в закордонних стажуваннях та міжнародних проєктах з метою підвищення кваліфікації та перейняття передового досвіду фахівців з кібербезпеки, на підставі якого оновлюються програми і зміст навчальних дисциплін спеціальності.
В 2020 році група викладачів кафедри пройшла закордонне стажування в Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (Bydgoszcz, Poland), на 2022 рік в рамках угоди про міжнародне співробітництво (https://kb.khmnu.edu.ua/ugoda-pro-spivrobitnycztvo-mizh-hnu-ta-universytetom-u-belsko-byalij/) заплановане чергове стажування викладачів кафедри в University of Bielsko-Biala (Bielsko-Biala, Poland).
В 2021 році кафедра Кібербезпеки прийняла участь в проєкті USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України», що є частиною міжнародного проєкту USAID Cybersecurity Activity (https://kb.khmnu.edu.ua/kbksm-uchasnyk-proyektu-usaid-kiberbezpeka-krytychno-vazhlyvoyi-infrastruktury-ukrayiny/), під час якого викладачі пройшли підвищення кваліфікації за курсами Cyber-physical System Security (Безпека кібер-фізичних систем), Foundations of Computer and Network Security (Основи комп’ютерної та мережевої безпеки), Web security (Безпека вебресурсів) в Florida International University (https://kb.khmnu.edu.ua/mizhnarodne-navchannya-u-ramkah-proyektu-usaid-kiberbezpeka-krytychno-vazhlyvoyi-infrastruktury-ukrayiny/) та за курсами Digital Forensics (Цифрова криміналістика), Incident Response (Реагування на інциденти) в Purdue University in West Lafayette, Indiana (https://kb.khmnu.edu.ua/vitayemo-vykladachiv-kafedry-z-uspishnym-zakinchennya-kursiv/). На 2022 рік викладачами заплановане подальше підвищення кваліфікації за програмою USAID за курсами Security Audit and Risk Management (Security Audit and Risk Management), Penetration Testing (Тестування на проникнення), Advanced Malware Course (Поглиблений курс зловмисного програмного забезпечення), Cloud Cyber Security (Хмарна кібербезпека). Отримані знання і досвід активно впроваджуються в освітні компоненти спеціальності 125 Кібербезпека.
Викладачі кафедри є інструкторами міжнародної академії Cisco (http://cisco.khmnu.edu.ua/), приймають активну участь в міжнародному грантовому проєкті з інтеграції курсів із кібербезпеки в навчальні плани українських університетів Фонду цивільних досліджень та розвитку США CRDF Global (https://kb.khmnu.edu.ua/vstupnyj-seminar-z-integracziyi-kursiv-iz-kiberbezpeky-v-navchalni-plany-ukrayinskyh-universytetiv/) та є розробниками власного курсу CRDF Global «Захист та моніторинг комп’ютерних мереж» (https://kb.khmnu.edu.ua/onlajn-zustrich-z-obgovorennya-rozrobky-kursu-zahyst-ta-monitoryng-kompyuternyh-merezh/), а також є учасниками великої кількості Всеукраїнських та міжнародних програм і проєктів, метою долучення до яких є підвищення власного професійного рівня і якості підготовки здобувачів вищої освіти зі спеціальності 125 Кібербезпека в Хмельницькому національному університеті ,
Активну участь в міжнародних проєктах приймають також і студенти кафедри Кібербезпеки різних курсів навчання. Одним із останніх досягнень є визнання студентів-першокурсників спеціальності Кібербезпека ХНУ найактивнішими учасниками освітнього курсу «Рамки ЄС для обміну інформацією про кібербезпеку» міжнародного проєкту «Erasmus +» модуль Жан Моне «Інтеграція рамок та політик кібербезпеки ЄС в Україні» (Jean Monnet module: “Integrating the EU cybersecurity framework and policies in Ukraine” – course «EU frameworks for exchanging cybersecurity information»).
Продовження навчання в магістратурі та програма подвійного диплому
Студенти-випускники кафедри Кібербезпеки, після одержання диплому бакалавра, мають можливість продовжити навчання на кафедрі за освітньо-професійною програмою Кібербезпека другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Для студентів магістратури зі спеціальності 125 Кібербезпека при кафедрі діє програма отримання подвійного диплому магістра в країнах ЄС. Таку можливість здобувачам магістерської освіти з кібербезпеки надає, зокрема, укладена за ініціативи випускової кафедри угода про співробітництво між ХНУ та польським університетом у Бельсько-Бялій (https://kb.khmnu.edu.ua/ugoda-pro-spivrobitnycztvo-mizh-hnu-ta-universytetom-u-belsko-byalij/).
У Вас виникли питання – звертайтесь:
Гарант ОП Кібербезпека першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
к.т.н., доцент кафедри кібербезпеки Чешун Віктор Миколайович.
Тел.: 097 218 79 57
e-mail: cheshunvn@khmnu.edu.ua.
Гарант ОП Кібербезпека другого (магістерського) рівня вищої освіти
к.т.н., доцент кафедри кібербезпеки Тітова Віра Юріївна.
Тел.: 067 380 03 84
e-mail: titovav@khmnu.edu.ua.